WYPRAWA W GÓRY SUWALSZCZYZNY


Opublikowano 24-07-2019 21:31:27


WYPRAWA W GÓRY  SUWALSZCZYZNY

Góry Suwalszczyzny - nasz wypad

Ładna pogoda, nie marnujemy czasu dzisiaj obieramy kurs na wyprawę w góry… hmm, góry na Suwalszczyźnie. Trasa: Augustów, Szurpiły - Zamkowa Góra, Turtul - Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo, Jezioro Hańcza, Studzieniczna k. Augustowa.

Zaopatrzeni w dobre obuwie, spray na komary ruszamy w trasę.

Zatrzymujemy się w Augustowie na obowiązkowy spacer po pięknym miasteczku, podziwiamy widoki z mostu nad rzeką Netta i przy okazji robimy parę fotek…. jest pięknie, a to dopiero początek naszej wyprawy.

Góry Suwalszczyzny 01

Suwalszczyzna, kolejny przystanek jest we wsi Szurpiły, gdzie położona jest Góra Zamkowa 228m n.p.m - najciekawszy zabytek budownictwa obronnego.

Suwalszczyzna - jezioro  Suwałki - Góra Zamkowa

O ile w Augustowie spray na komary się nie przydał, to tutaj jest to produkt pożądany, ale co tam komary widoki są przepiękne i to nam wynagradza wszelkie niedogodności. Z góry rozciąga się widok na piękne lasy, morenowe wzgórza, a wśród nich jeziora: Kluczysko, Jeglóweczek, Jeglówek, Szurpiły z Zatoką Jodel u podnóża góry.

Suwalszczyzna - Kluczysko  Suwałki - Jeglówek

Góry Suwalszczyzny - Szurpiły

Miejscowość Turtul z siedzibą Suwalskiego Parku Krajobrazowego położonego nad dawnym stawem młyńskim. Atrakcja przyrodniczo - edukacyjna z punktem widokowym. Świetna zabawa dla dużych i małych w pięknych okolicznościach rezerwatu. Zdjęcia mówią same za siebie…

Suwalski Park Krajobrazowy - Turtul

Suwalszczyzna - Turtul

Suwałki - Turtul  Suwalski Park Krajobrazowy - Turtul kładka

Suwalski Park Krajobrazowy 02

Mamy już w nogach parę kilometrów, ale się nie poddajemy. Jedziemy dalej…

Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo położony w Suwalskim Parku Krajobrazowym nad Czarną Hańczą z powalającą ilością głazów narzutowych robi wrażenie. Wszystko na pagórkach i rozległej łące na, której obecnie jest … pastwisko. Granity, wapienie, bazalty, piaskowce i wiele innych, a wśród nich wyjątkowy głaz „ rodzynek” na, którym w wyżłobieniu przez cały czas stoi woda, dziwne? 

Suwałki głazy

Dalej pomostem dojdziemy do urokliwej rzeczki w, której znajduje się ogromna ilość głazów. Tu odpoczywaliśmy na ławce wsłuchując się w „muzykę” strumienia…

Góry Suwalszczyzny 02

Dojechaliśmy do kolejnej perełki Suwalszczyzny jeziora Hańcza najgłębszego w Polsce. Można rozpisywać się na temat głębokości, położenia i innych informacji. Nas ujęła krystalicznie czysta woda i widoki z Góry Leszczynowej na jezioro…, a zresztą spójrzcie sami… jezioro Hańcza.

Suwałki - Czarna Hańcza

Suwalszczyzna 02

Suwałki - Hańcza

W drodze powrotnej zahaczyliśmy o małą i urokliwą Studzieńczynę k. Augustowa. Całe otoczenie jak i Sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej znajdujące się w tej miejscowości i robi wrażenie, wycisza. W 1999r w trakcie pielgrzymki do Polski miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II. Pamiątką tego wydarzenia jest pomnik umieszczony na wyspie.

Suwalski Park Krajobrazowy 01  Suwalski Park Krajobrazowy - Sanktuarium

Aha, musimy jeszcze wspomnieć o wszechobecnych kaczkach, które chętnie pozują do zdjęć i nie przeszkadza im towarzystwo ludzi.

Suwalszczyzna 01

Po tak intensywnie spędzonym dniu, w którym nikt nie myślał o obiedzie, zorganizowaliśmy obiadokolację. Jako, że przebywaliśmy pośród jezior wybór był oczywisty. Uwierzcie, zapach i smak zniewalający…, a co - należy nam się. Pozdrawiamy wszystkich i smacznego.

Góry Suwalszczyzny - SielawaPowrót