PODRÓŻ PO SUWALSZCZYŹNIE


Opublikowano 03-05-2021 20:43:31


PODRÓŻ PO SUWALSZCZYŹNIE

Podróż po Suwalszczyźnie – kilka powodów, dla których warto zwiedzić ten region

Będąc na Suwalszczyźnie, nie sposób nie zgodzić się z hasłem: „Suwalszczyzna – kraina jak baśń”. To region Polski najdalej wysunięty na północny wschód, który łączy w sobie skomplikowaną historię Litwy wraz z jej pięknymi krajobrazami. Chcąc zobaczyć, jak wpływy litewskich sąsiadów przenikają polską kulturę i architekturę, warto zaplanować wycieczkę w te strony i na własne oczy zobaczyć uroki Suwalszczyzny.

Mapa Suwalszczyzny – których miejsc nie może na niej zabraknąć?

Suwalszczyzna jest uznawana za miejsce bogate w historię, przepiękną architekturę, wspaniałe ciekawostki etniczne, góry, jeziora, doliny i, rozciągające się w nieskończoność, niziny. To wszystko sprawia, że nie sposób nie zakochać się w tym regionie.

Suwalszczyzna - Atrakcje turystyczne Suwalszczyzny

Suwałki to miasto powiatowe, od którego warto rozpocząć zwiedzanie. W dalszej części polecamy wybrać się nad najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza.

Atrakcje Suwalszczyzny - Jezioro Hańcza

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie - Jezioro Hańcza

Ciekawe miejsca na Suwalszczyźnie - Czarna Hańcza

Swoim wyglądem zachwyca także jezioro Wigry, powstałe w wyniku zlodowacenia 14 000 lat p.n.e. Zwiedzając Suwalszczyznę, nie można pominąć bogatej w roślinność puszczy Augustowskiej, a także puszczy Rominckiej, znajdującej się tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. To zdecydowanie największe atrakcje Suwalszczyzny.

Suwalszczyzna - Jezioro Wigry

Atrakcje Suwalszczyzny - Jezioro Wigry

Ciekawe miejsca na Suwalszczyźnie

Wakacje na Suwalszczyźnie to doskonały pomysł dla osób, które marzą o wypoczynku przez duże W. To doskonałe miejsce do leśnych wędrówek, spacerów po dolinach, opalania nad jeziorem i zwiedzania muzeów czy podziwiania mistycznych budynków sakralnych.

Suwalszczyzna to aż 21 parków krajobrazowych, a zatem miejsc idealnych do pieszej, czy rowerowej aktywności, a nawet do uprawiania nordic-walkingu, który jest tu bardzo powszechny. Będąc w którymś z urokliwych pensjonatów w tym regionie, warto zasięgnąć języka u tutejszych mieszkańców i zapytać o największe atrakcje Suwalszczyzny, a także polecane sposoby spędzania czasu. Z pewnością dowiemy się o kilku mało odkrytych, a z pewnością wartych zobaczenia miejscach z mapy Suwalszczyzny.

Atrakcje Suwalszczyzny - Wieża widokowa Krusznik

Atrakcje Suwalszczyzny - Krusznik

 

Co nieco o atrakcjach turystycznych Suwalszczyzny

Miłośnicy Podlasia twierdzą, że jednodniowe wycieczki nie są w stanie w pełni oddać uroków, jakimi dysponuje ten region. Warto więc zarezerwować sobie co najmniej weekend, a najlepiej trzy dni lub więcej na zwiedzenie Suwałk i jego okolic. By ułatwić zwiedzanie, oto najważniejsze atrakcje turystyczne Suwalszczyzny:

  • zabytkowy ratusz w Suwałkach, stworzony w latach 40. XIX wieku przez wybitnych architektów;
  • XIX-wieczny dwór Eysmunda w Krasnogrudzie, którego częstym gościem był Czesław Miłosz;
  • klasztor kamedułów w Wigrach z wieżą zegarową umożliwiającą podziwianie daleko rozlanego jeziora Wigry;

Suwalszczyzna - Klasztor Kamedułów w Wigrach

Atrakcje turystyczne Suwalszczyzny - Klasztor Kamedułów w Wigrach

  • Wigierska Kolej Wąskotorowa i przejażdżka zabytkową kolejką w odkrytym wagoniku wzdłuż jeziora.

Kulinarne atrakcje Suwalszczyzny

Wiemy już, co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie, ale co warto zjeść zatrzymując się tutaj? Podróżując po Polsce można przekonać się jak, w zależności od regionu, różni się sposób przygotowywania posiłków, doprawienie czy dobór składników. Będąc na Suwalszczyźnie nie sposób nie spróbować na przykład kartaczy, babki ziemniaczanej, blinów litewskich, czy sękacza. Zaglądając do lokali gastronomicznych z kuchnią regionalną, polecamy spróbować – o każdej porze roku – przepysznych dań, z których słynie Podlasie i Suwalszczyzna. To kuchnia konkretna – sycąca, pełna mięsa, ryb, darów lasu, apetycznie podlana gastronomicznymi wpływami z Rosji, Litwy i Białorusi, których potrawy słyną na całym świecie.

Suwalszczyzna kuchnia - Pierogi z owocami Suwalszczyzna kuchnia - Sękacze

Suwalszczyzna kuchnia - Kakory

Po długich, męczących wędrówkach w poszukiwaniu najpiękniejszych krajobrazów nie sposób nie pochylić się z rozkoszą nad tą prostą, acz niezwykle smakowitą kuchnią. Bądźmy więc otwarci na nowe doznania kulinarne.Powrót