PARK KULTUROWY W MILEWSZCZYŹNIE


Opublikowano 09-06-2019 11:59:15


PARK KULTUROWY W MILEWSZCZYŹNIE

 

Wybraliśmy się na wycieczkę z naszymi pociechami do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie koło Korycina, nowej atrakcji turystycznej na Podlasiu, gdzie podczas prac archeologicznych odkryto starosłowiański gród wybudowany w miejscu, gdzie istniało w X wieku słowiańskie grodzisko.

Zwiedzając gród uwagę przyciąga wiatrak świetnie wyeksponowany na wzniesieniu. Olbrzymia budowla robi niesamowite wrażenie, a wewnątrz znajduje się młyn. Tutaj dzieciaki i dorośli mogą zobaczyć całą „linię technologiczną” do produkcji mąki na dwóch kondygnacjach. 

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/wiatrakm.png

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/młyn.png https://jadenapodlasie.pl/images/blog/młyn1.png

Warto zajrzeć do ówczesnej „lodówki” czyli piwnicy do przechowywania żywności. Musimy przyznać, że wchodząc do środka rzeczywiście było przyjemnie chłodno, a słoneczko tego dnia nieźle grzało.

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/piwnica.png

W mini muzeum folwarku dzieciaki poznały jak wyglądało życie mieszkańców grodu i jakich narzędzi używali na co dzień pracując w polu czy polując lub łowiąc ryby. Każdy chciał własnoręcznie zmielić ziarno na mąkę, spróbować utkać tkaninę i koniecznie zobaczyć kołowrotek i czym ukłuła się w palec „Śpiąca Królewna”.

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/maka.png https://jadenapodlasie.pl/images/blog/kołowrotek.png

Przyszedł czas na warsztaty…

Mnóstwo zajęć dla dzieci prowadzonych przez wspaniałe Panie pozytywnie nas zaskoczyły. Skorzystaliśmy z warsztatów garncarskich i budowania grodów. Dzieciaki ochoczo zabrały się do roboty. W ruch poszła glina i sprawne rączki, które musiały się napracować, aby wykonać tak piękną „zastawę”.

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/garnki.png

Potem zabraliśmy się do wybudowania grodu… Nasza Pani architekt prowadząca warsztaty, w między czasie bardzo ciekawie opowiadała jakie zasady obowiązywały przy budowie grodów i jak się żyło ludności, która tutaj mieszkała. Dzieciaki słuchały z zaciekawieniem, a i my przypomnieliśmy lekcję historii. Zebraliśmy potrzebne „materiały budowlane” i do roboty…. Najpierw zaczęliśmy budować i formować wały…. Następnie drewnianą palisadę

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/gród.png

Palisada gotowa.

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/gród2.png

Jeszcze tylko zwodzona brama…..  i gród gotowy do zamieszkania.

https://jadenapodlasie.pl/images/blog/gród4.png

Nasz wspólny wypad to mnóstwo zabawy i fajnie spędzony czas z dzieciakami, którego jest tak mało w naszym zabieganym świecie…

 

Będąc w okolicy koniecznie musicie tutaj wpaść.Powrót