PARK KULTUROWY W MILEWSZCZYŹNIE


Opublikowano 09-06-2019 11:59:15


PARK KULTUROWY W MILEWSZCZYŹNIE

Park kulturowy w Milewszczyźnie koło Korycina

 

Wybraliśmy się na wycieczkę z naszymi pociechami do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie koło Korycina, nowej atrakcji turystycznej na Podlasiu, gdzie podczas prac archeologicznych odkryto starosłowiański gród wybudowany w miejscu, gdzie istniało w X wieku słowiańskie grodzisko.

Zwiedzając gród uwagę przyciąga wiatrak świetnie wyeksponowany na wzniesieniu. Olbrzymia budowla robi niesamowite wrażenie, a wewnątrz znajduje się młyn. Tutaj dzieciaki i dorośli mogą zobaczyć całą „linię technologiczną” do produkcji mąki na dwóch kondygnacjach. 

Korycin - wiatrak

Park kulturowy w Milewszczyźnie - młyn 1 Park kulturowy w Milewszczyźnie - młyn 2

Warto zajrzeć do ówczesnej „lodówki” czyli piwnicy do przechowywania żywności. Musimy przyznać, że wchodząc do środka rzeczywiście było przyjemnie chłodno, a słoneczko tego dnia nieźle grzało.

Korycin - piwnica

W mini muzeum folwarku dzieciaki poznały jak wyglądało życie mieszkańców grodu w Milewszczyżnie i jakich narzędzi używali na co dzień pracując w polu czy polując lub łowiąc ryby. Każdy chciał własnoręcznie zmielić ziarno na mąkę, spróbować utkać tkaninę i koniecznie zobaczyć kołowrotek i czym ukłuła się w palec „Śpiąca Królewna”.

Korycin - mąka Park kulturowy w Milewszczyźnie - kołowrotek

Przyszedł czas na warsztaty…

Mnóstwo zajęć dla dzieci prowadzonych przez wspaniałe Panie pozytywnie nas zaskoczyły. Skorzystaliśmy z warsztatów garncarskich i budowania grodów. Dzieciaki ochoczo zabrały się do roboty. W ruch poszła glina i sprawne rączki, które musiały się napracować, aby wykonać tak piękną „zastawę”.

Milewszczyzna - garnki

Potem zabraliśmy się do wybudowania grodu… Nasza Pani architekt prowadząca warsztaty, w między czasie bardzo ciekawie opowiadała jakie zasady obowiązywały przy budowie grodów i jak się żyło ludności, która tutaj mieszkała. Dzieciaki słuchały z zaciekawieniem, a i my przypomnieliśmy lekcję historii. Zebraliśmy potrzebne „materiały budowlane” i do roboty…. Najpierw zaczęliśmy budować i formować wały…. Następnie drewnianą palisadę

Milewszczyzna - gród 1

Palisada gotowa.

Milewszczyzna - gród 2

Jeszcze tylko zwodzona brama…..  i gród gotowy do zamieszkania.

Milewszczyzna - gród 3

Podsumowując nasz wspólny wypad do Milewszczyzny, to mnóstwo zabawy i fajnie spędzony czas z dzieciakami, którego jest tak mało w naszym zabieganym świecie…

 

Będąc w okolicy Korycina koniecznie musicie tutaj wpaść.Powrót