Cerkiew św. Apostoła Jana Teologa w Nowoberezowie

Nowoberezowo 46, 17-200 Nowoberezowo

0 opinii
Dodaj do ulubionych
Dane kontaktowe:
Numer telefonu: 856864485
Wyślij zapytanie
Znajdziesz nas na:
Szczegóły
Nasza okolica
Opinie (0)
Lokalizacja

Atrakcja Podlasia, według tradycji wieś została założona przed 1611 rokiem przez mieszkańców Starego Berezowa po pożarze, który strawił ich wieś. Początkowo nosiła nazwę Nowe Berezowo.
Cerkiew pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa w Nowoberezowie – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, w dekanacie Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Zbudowana w 1771 na planie prostokąta jako świątynia unicka. Jej fundatorką była Izabela Branicka. Jest to cerkiew drewniana, szalowana, o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz polichromie wykonane na suficie. Prezbiterium (ałtar) zamknięte w linii prostej. W części południowej zakrystie (ponomarki), w części północnej kruchta (pritwor) z dobudowaną w 1883 na planie kwadratu dzwonnicą. Początkowo parafialna. Przemianowana na filialną w końcu XIX w., po wybudowaniu nowej murowanej cerkwi pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Pomimo iż ta cerkiew jest filialną a nie parafialną, to odbywa się w niej większość nabożeństw a święto Jana Teologa jest uważane za święto parafialne i jest hucznie obchodzone w dniach 21 maja oraz 9 października.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Dowiedz się więcejRozumiem